top of page

מעון הוד

 

מעון הוד הוא בית בן שלוש קומות שמצדו האחד נשקף הים ובצדו השני נשקף מסגד הבהאים של חיפה. למרות שהוא רק בית אחד, אמצעי התמיכה והשירותים שמעניק המעון לדייריו הופכים אותו לעולם שלם.

במעון, שהוקם בשנת 1984 ועבר למבנה הנוכחי במושבה הגרמנית בחיפה באוקטובר 2005, חיים כיום כ-120 דיירים מגיל כמה חודשים ועד גיל זקנה. צוות רב מקצועי מטפל בהם תוך הקפדה עמוקה על כבוד האדם, צנעת הפרט והבטחת איכות חיים אופטימלית.

 

עולם שלם של שירותים ותמיכה

השירותים שמעניק מעון הוד כוללים מרפאה שפועלת 24 שעות ביממה, שירותים פרא-רפואיים ותזונאית, צוות פסיכוסוציאלי, צוות חינוך תעסוקה ופנאי וצוות טיפול מסור ומיומן.

הדיירים הבוגרים של מעון הוד נהנים ממגוון אפשרויות תעסוקה מותאמת בשעות הבוקר, חלקן במעון וחלקן מחוצה לו. דיירים צעירים שזכאים לחוק חינוך חובה לומדים בבתי ספר שונים ברחבי חיפה בהתאם לצרכיהם ולרמתם. במעון עצמו פועל בית ספר לחינוך מיוחד.

 

פתרונות מגוונים לאוכלוסייה סיעודית עם מוגבלות שכלית התפתחותית

כ-70% מהדיירים במעון הם סיעודיים עם מוגבלות שכלית התפתחותית הטיפול הסיעודי ניתן כאן ברמה הגבוהה ביותר, תוך הקפדה על הגיינה אישית, שמירה על סביבת המגורים, על סדר ואסתטיקה.

דיירים שאינם יכולים לדבר לומדים להשתמש בשפת הסמלים כדי לבקש צרכים בסיסיים, בהם שתייה, מזון, שירותים וסיוע מהצוות. במקביל שואפת ההנהלה להגביר את כישורי העצמאות ותחושת והביטחון של כל דייר וצימצום תלותו במטפל.

העובדה שרוב הדיירים במעון הוד הם סיעודיים, הופכת אותו לארגון ייחודי ומורכב שנדרש להתמודד עם אתגרים לא פשוטים. אבל מהקשיים נולדו הפתרונות: צוות המעון פיתח מגוון רחב של שירותים סיעודיים, כמה מהם נוסו במעון לראשונה בישראל ואחר כך אומצו על ידי מוסדות אחרים בארץ.

 

יחידת רחצה סיעודית

מעון הוד היה הראשון בישראל להשתמש ביחידות רחצה סיעודיות מיוחדות שיובאו מסקנדינביה.   10 יחידות הרחצה כוללות שירותים, מיטה וכיורים מתכווננים, המאפשרים לדייר או לצוות המטפל להתאים את גובהם לצרכיו.

היחידות הותקנו עם המעבר למבנה החדש במושבה הגרמנית. כעבור כשנה וחצי החליט בית לווינשטיין להתקין יחידות זהות, ומאז הפכו יחידות אלה למתקנים קבועים במוסדות רבים בישראל. 

 

פיזיותרפיה נשימתית  (קלאפינג)

הפיזיותרפסיט ד"ר עותניאל בארי גיבש במעון הוד פרויקט שנועד להקל על דיירים הסובלים מקשיי נשימה וכולל טיפול מיוחד של טפיחות על הגב. זמן קצר לאחר תחילת הפרויקט פחת מספר האשפוזים של דיירי המעון בצורה משמעותית, וכך נמנעו הקשיים והסכנות הכרוכים באשפוז.

 

חדר לבן: פה יכולים לרקוד גם אלה שלא יכולים ללכת

לחדר הלבן מגיעים הדיירים ברגעי מתח, עייפות גדולה, חרדה או אי שקט. רבים מהם נכים ולכן אינם יכולים להקל על מצוקות רגשיות בעזרת ספורט, ריקוד או טיול. החדר הלבן נותן להם הזדמנות לשנות את הכללים.

אל החדר הלבן נכנסים יחפים, אחד על אחד, דייר ומדריך שהתמחה בטיפול בחדר. יש בו ארבע תחנות הפעלה ומונחים בו מזרנים ופופים לבנים. בין היתר, יש בחדר מזרן מים ומזרן פוף רוטט שמופעלים לצלילי מוסיקה ברזילאית קצבית או לצלילי מוסיקה קלאסית רגועה. המדריך מושיב את הדייר על המזרן, וכך יכול הדייר לנוע לקצב המוסיקה. כאמור, זה המקום בו יכולים לרקוד גם אלה שלא יכולים ללכת.

 

בית ספר הוד: מותאם לילדים עם נכות

במעון פועלת פנימייה בה לומדים כיום 21 תלמידים, רבים מהם סובלים מנכות. כדי לאפשר להם ללמוד, הותאם המבנה לנכים.

 

תינוקיה: מקום שמח כנגד כל הסיכוים

התינוקיה במעון הוד, בה חיים כיום כמה תינוקות סיעודיים עם פיגור שכלי, היא אחד השירותים המרגשים במקום. מי שנכנס אל התינוקיה מוצא את עצמו במקום שמח: התינוקיה צבעונית ומשמיעים בה מוסיקה עליזה לפעוטות.  יואב קרן ,הבעלים של המעון אומר שהמטפלות בתינוקייה הן "המטפלות הטובות ביותר שהן גם האמהות הטובות ביותר".

 

פעילות התנדבותית ענפה

אחד היתרונות הגדולים של "מעון הוד" הוא מיקומו בלב העיר, בתוך קהילה עניפה שמספקת לו פעילות התנדבותית עשירה. אל המעון באים סטודנטים מבתי ספר, מאוניברסיטת חיפה ומהטכניון, וחיילים מבסיס חיפה הסמוך.

המתנדבים משחקים עם הדיירים ומסייעים להם לצאת לטיולים בשכונה. בשביל דיירים שאינם יכולים ללכת, טיול בחוץ הוא הרפתקה גדולה.   

 

נופשון: הבנה לצרכיהן של המשפחות

הנופשון במעון הוד הוא דוגמה להבנה שמגלים הצוות וההנהלה כלפי משפחות עם ילדים בעלי פיגור שכלי, בידיעה שהן מתמודדות עם קשיים גופניים ורגשיים לאורך כל ימות השנה.

במסגרת סל השירותים של מחלקות הרווחה, זכאית משפחה לילד בעל צרכים מיוחדים להעביר את הילד למעון ולצאת לחופשה, לנוח, לסיים מטלות חשובות או לטוס לחו"ל. הנופשון מציע אפשרות אמיתית למשפחות: לצבור כוחות, להתרענן ולהירגע מהמרוץ היום יומי הקשה המתבקש בטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים.

ילד שנרשם לנופשון נהנה מכל שירותי המעון: טיפולים פרא-רפואיים, טיפול רפואי 24 שעות ביממה, תפריט אישי המותאם ע"י דיאטנית, ימי כיף וחברה מתאימה. הצוות  יעניק לו טיפול מסור ואוהב במקום אוהב ודואג, עם אווירה מיוחדת ונוף מדהים.

המשפחות הזכאיות מקבלות עד 14 ימים בשנה ואלה ניתנים לחלוקה גם לימים בודדים. הנופשון במעון הוד פתוח בחגים ובכל ימות השנה ללא הגבלה. העו"ס במעון תשמח לעדכן כל משפחה בנוגע לזכויותיה, ותסייע בהליכים הבירוקרטים מול הרשות המקומית.

 

צרו קשר

טלפון מעון הוד: 048515850 

פקס: 048512999

כתובת: רחוב מאיר 44, חיפה

 

 

הפעילויות שלנו

 הגלריה שלנו

 סרטי הוידאו

bottom of page